Jak nie zostać bez pieniędzy za granicą

Na wakacjach chcę zapomnieć o wszystkim, ale nadal warto pamiętać, jak nie pozostać bez środków do życia. Mówimy, jak chronić gotówkę i karty, czy warto zabrać ze sobą walutę, czy zmienić ją na miejscu, co zrobić, jeśli pieniądze na koncie zostaną zamrożone lub znikną w nieznanym kierunku.

Są pieniądze, ale nie można ich spłacić

Może się to zdarzyć na przykład, jeśli sklep, taksówka lub hotel nie akceptują kart bankowych, a nie masz lokalnej waluty. Systemy płatności również czasami powodują krótkotrwałą awarię techniczną. W tym przypadku trzeba mieć wystarczającą ilość gotówki, aby zapłacić, powiedzmy, w kawiarni.
Zasada 1. Część pieniędzy zabierz ze sobą gotówką

W niektórych krajach karty nie są akceptowane wszędzie, a znalezienie wiarygodnego bankomatu może być trudne. Nawet w Europie i Ameryce warto mieć 100-200 euro lub Dolarów — na zakupy spożywcze na rynku, pamiątki na ulicy i tylko w nagłych wypadkach, jeśli coś stanie się z kartą.

Nie należy brać paczek banknotów: zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i w celu uniknięcia papierkowej roboty. Możesz swobodnie eksportować za granicę i importować do Rosji nie więcej niż 10 000 USD w gotówce na osobę. Jeśli kwota jest większa, należy ją zadeklarować. Pieniądze w innych walutach celnicy również przeliczą na dolary.

Bank zablokował Twoją kartę

Wchodzisz do lokalnego stoiska z pamiątkami i płacisz za zakup kartą. Ale płatność nie przechodzi, ale pojawia się komunikat, że karta jest zablokowana.

Jak to się stało? Kiedy próbujesz spłacić, bank otrzymuje dane o punkcie sprzedaży i karcie, na której została przeprowadzona transakcja. Jeśli Bank uzna te informacje za podejrzane, zablokuje kartę ze względów bezpieczeństwa do czasu wyjaśnienia. Operacje na twojej karcie za granicą znajdują się na liście wątpliwych.

Zasada 2. Poinformuj Bank z wyprzedzeniem o swoich podróżach

Przed podróżą zadzwoń do banku pod numer znajdujący się na odwrocie karty i powiadom o tym, gdzie i kiedy planujesz podróż. Lepiej wymienić nawet te miejsca, w których masz przeszczep. Poproś operatora o powtórzenie nazwanych lokalizacji, aby nie było błędu. Nie zajmuje to dużo czasu i oszczędza nerwy na wakacjach.

Jeśli karta jest nadal zablokowana, natychmiast zadzwoń do obsługi klienta banku. Aby usunąć blokadę, musisz podać słowo kodowe lub dane paszportowe, jeśli go nie pamiętasz. Postępuj zgodnie z instrukcjami operatora.

Usunięcie blokady może zająć od kilku minut do kilku dni — wszystko zależy od polityki bezpieczeństwa banku. Lepiej wyjaśnić to z wyprzedzeniem.

Karta jest sprawna, ale nie można wypłacić pieniędzy ani zapłacić

Historia pokazuje: bank może zawiesić transakcje kartą lub możliwa jest prosta usterka techniczna.

Zasada 3. Użyj wielu kart bankowych


Lepiej zabrać ze sobą co najmniej dwie karty — różne banki i różne systemy płatności, aby nawet w przypadku siły wyższej pozostał "ruch zapasowy".

Karty bankowe niektórych systemów płatności nie są akceptowane za granicą. Istnieją również ograniczenia dotyczące poszczególnych krajów. Sprawdź w banku informacje o swoich kartach przed zabraniem ich ze sobą.

Karta jest na miejscu, ale znikają z niej pieniądze

Zdarza się to najczęściej: nie kradną same karty, ale ich dane.

Zasada 4. Nie dawaj szans napastnikom

  1.  Nigdy nie pozwól, aby Twoja karta bankowa zniknęła z pola widzenia. W tym czasie przestępcy mogą skopiować jej numer, datę ważności, nazwisko właściciela i Kod na odwrocie. To wystarczy, aby robić zakupy na twój koszt w wielu witrynach.
  2.  Wybieraj tylko Bankomaty, które znajdują się w bezpiecznych miejscach, takich jak duże hotele lub centra handlowe. Najlepiej korzystać z terminali w oddziałach banków.
  3.  Przed skorzystaniem z bankomatu dokładnie go sprawdź: czy nie ma klawiatury napowietrznej, mikrokamery i innych "obcych" części.
  4.  Jeśli potrzebujesz pomocy w obsłudze bankomatu, nie kontaktuj się z nieznajomymi. Zwłaszcza dla tych, którzy" zdarzyli się przy bankomacie "lub którzy"wczoraj mieli dokładnie ten sam problem, ale dwukrotnie wpisali kod PIN i wszystko się udało". Udaj się do oddziału banku i sprawdź wszystko u konsultanta.
  5.  Podczas wprowadzania kodu PIN zakryj klawiaturę dłonią.

Zasada 5. Zawsze pozostań w kontakcie z bankiem

Połącz powiadomienia SMS o transakcjach na koncie. Możesz więc szybko zareagować, jeśli oszuści zdecydują się użyć kart.

Połącz bank internetowy lub bank mobilny. Następnie, gdy znajdziesz kradzież pieniędzy lub samej karty, możesz natychmiast przenieść pozostałe środki z zdyskredytowanej karty na inną.

Następnie Zablokuj kartę: za pomocą infolinii, przez bank internetowy lub za pomocą kodu blokady SMS na krótki numer banku. Oszuści nie będą już mogli z niej korzystać.

Natychmiast po wykryciu zaginięcia zadzwoń do banku, abyś mógł zakwestionować transakcje, które nie zostały wykonane przez Ciebie. Po powrocie do kraju skontaktuj się z dowolnym oddziałem banku i zostaw pisemne oświadczenie. Jeśli nie zastosujesz się do wszystkich środków ostrożności i niezwłocznie poinformujesz bank o incydencie, zwrot pieniędzy będzie problematyczny.

Przeczytaj więcej o tym, jak uchronić się przed oszustwami związanymi z kartami bankowymi online i offline w naszych specjalnych materiałach.

Pieniądze są na karcie, ale są zamrożone

Zwykle dzieje się tak przy rezerwacji zakwaterowania lub samochodu. Na przykład wynajem samochodów może zamrozić część środków na koncie na wypadek, gdybyś nagle porysował wynajęty samochód.

Jeśli podłączyłeś wiadomość SMS o operacjach (w końcu już ją podłączyłeś?), a następnie otrzymasz wiadomość SMS, że ta kwota została pobrana z karty. Nie przejmuj się: nie jest odpisany, ale po prostu zablokowany na jakiś czas.

Ale kiedy i na jakich warunkach zostanie odblokowany, sprawdź zasady rezerwacji lub wynajmu. Pamiętaj: czas rozmrażania zależy od wielu czynników, w tym przepisów banku, i może wynosić nawet 30 lub więcej dni.

Zasada 6. Zdobądź kartę kredytową specjalnie do rezerwacji

Najlepiej jest otworzyć kartę kredytową z dużym okresem łaski-okresem, w którym za korzystanie z kredytu nie naliczane są odsetki. Wtedy zamrożenie nie wpłynie na twoje oszczędności, ale na środki kredytowe, które i tak wrócą na konto. A okres łaski pozwoli Ci za to nie płacić. Ale musisz upewnić się, że pieniądze wrócą przed końcem okresu łaski.

Ukradłeś portfel lub go zgubiłeś

Niestety nie można całkowicie wykluczyć tej opcji. Dlatego zawsze musisz mieć plan B.

Zasada 7. Przechowuj pieniądze w różnych miejscach

Nie umieszczaj całej gotówki i kart w jednym portfelu. Noś trochę pieniędzy w portfelu, karty w osobnej walizce, a większość pieniędzy zostaw w pokoju hotelowym w sejfie lub, w skrajnych przypadkach, w walizce zamkniętej na zamek szyfrowy.

Jeśli brakuje karty bankowej, procedura jest taka sama jak w przypadku podejrzanych transakcji: Przenieś wszystkie pieniądze na inną kartę i Zablokuj zgubioną kartę.