Fundusze inwestycyjne: jak działają i jak na nich zarabiać

Jak działa PIF?

Fundusz wspólnego inwestowania (UIF) łączy pieniądze różnych inwestorów, aby wspólnie zainwestować je w niektóre instrumenty finansowe: akcje, obligacje, nieruchomości lub inne.

Możesz kupić udział kapitałowy w tym portfelu. Lub kilka jednostek-ich liczba zależy od ceny jednostki i kwoty, którą wpłaciłeś.

Pai można sprzedać, kupić lub zastawić. Idealnie, jego cena rośnie z każdym dniem. Po pewnym czasie spłacasz Pai drożej niż kupiłeś i zarabiasz.

Fundusze PIF są zarządzane przez specjalną organizację finansową-spółkę zarządzającą (KK). Decyduje dokładnie, jakie papiery wartościowe lub inne aktywa kupić, kiedy je kupić i kiedy sprzedać.

Jakie są Pify?

Główną cechą PIF jest kierunek inwestycji. Niektórzy wybierają akcje, inni obligacje, jeszcze inni walutę, nieruchomości lub dzieła sztuki. Wiele funduszy inwestycyjnych łączy aktywa kilku typów jednocześnie.

Fundusze dla doświadczonych-wykwalifikowanych-inwestorów mogą inwestować pieniądze w prawie każdy rodzaj aktywów. Fundusze inwestycyjne dla inwestorów detalicznych (niewykwalifikowanych) kierują środki do najmniej ryzykownych instrumentów finansowych.

Fundusze inwestycyjne mają również różne terminy sprzedaży i zakupu jednostek.

  •  Fundusze otwarte
Możesz je kupować i spłacać każdego dnia roboczego. Pieniądze za umorzone jednostki trafią na twoje konto nie natychmiast, ale za kilka dni.

  • Fundusze giełdowe
Jednostki takich funduszy są przedmiotem obrotu na giełdzie, podobnie jak akcje i inne papiery wartościowe. Możesz je kupić lub sprzedać w dowolnym momencie w dni otwarcia giełdy.

  • Fundusze interwałowe
Ich jednostki można kupować i sprzedawać tylko w określonych odstępach czasu — z reguły kilka razy w roku.

  • Fundusze zamknięte
Możesz kupić jednostki tylko podczas tworzenia funduszu, a sprzedać je tylko wtedy, gdy fundusz zostanie zamknięty.

Fundusze otwarte inwestują zazwyczaj w aktywa płynne, czyli takie, które można szybko sprzedać po uczciwej cenie. Na przykład w papiery wartościowe, na które zawsze jest popyt.

Fundusze giełdowe Zwykle powtarzają strukturę jednego z indeksów giełdowych, na przykład indeksu obligacji rządowych Mosbirzhi lub indeksu RTS. Oznacza to, że inwestują pieniądze w te same aktywa i w tej samej proporcji, co w wybranym indeksie. Są to zawsze najbardziej płynne instrumenty, które można natychmiast sprzedać na giełdzie. Więcej szczegółów na temat cech tych funduszy inwestycyjnych można przeczytać w artykule "fundusze giełdowe lub ETF: co to jest i czy warto w nie inwestować".

Fundusze interwałowe i zamknięte inwestują pieniądze w mniej płynne aktywa. Ryzyko jest większe, ale zysk może być większy.

Jakie są zalety Pit?

  • Dostępność
Początkowa kwota inwestycji w Fundusz może być niewielka

  • Profesjonalizm
Twoje pieniądze są zarządzane przez ekspertów w zakresie inwestowania.

  • Prawdopodobny wysoki dochód
Zysk z inwestycji w Fundusz może okazać się większy niż dochód z lokaty.

  •  Niskie koszty
Jeśli porównamy inwestycje w Fundusze Inwestycyjne z samodzielnymi inwestycjami, koszty są niższe. Fundusz inwestycyjny jako duży inwestor ma korzystniejsze warunki w zarządzaniu funduszami.

  • Płynność
Jednostki funduszy otwartych można sprzedać w dowolnym momencie bez dodatkowych strat.

  • Preferencyjne opodatkowanie
Nie trzeba płacić podatku dochodowego, gdy wartość aktywów PIF rośnie. Podatek dochodowy (podatek dochodowy od osób fizycznych) będzie musiał zapłacić w trzech przypadkach: jeśli zainwestowałeś w PIT przed 2014 r., zarobiłeś na akcjach lub sprzedałeś je wcześniej niż trzy lata po zakupie.

Ile kosztuje Pai?

Cena Pai zmienia się każdego dnia i zależy bezpośrednio od wartości aktywów, w które zainwestowano. Celem firmy zarządzającej jest inwestowanie pieniędzy w taki sposób, aby wartość ta stale rosła. To wzrost ceny Pai przyniesie Ci dochód, gdy zdecydujesz się sprzedać swoje Pai.
Przy zakupie jednostek płacisz również dodatek, w rzeczywistości-prowizję. Jego maksymalny rozmiar może osiągnąć 1,5%, w zależności od wielkości inwestycji i agenta, za pośrednictwem którego kupujesz. A przy sprzedaży Pai jego cena jest uważana za zniżkę. Zależy to od okresu posiadania udziałów i warunków agenta, za pośrednictwem którego spłacasz udziały, ale nie przekracza 3% całkowitej wartości.

Jaki podatek należy zapłacić od tego dochodu?

Zależy to od tego, kiedy kupiłeś jednostki, jak szybko zdecydowałeś się je sprzedać i ile na nich zarobiłeś.

Jeśli kupiłeś jednostki Otwartych Funduszy Inwestycyjnych po 1 stycznia 2014 r., posiadałeś je przez ponad trzy lata, a uzyskany dochód okazał się mniejszy niż pewna kwota rocznie, nie musisz płacić podatku dochodowego od osób fizycznych.

W innych przypadkach będziesz musiał odliczyć podatek, którego wysokość będzie zależeć od całkowitych dochodów za rok. Jeśli zarobisz, w tym na inwestycjach, więcej, podatek dochodowy od osób fizycznych wyniesie 13%. Od kwoty dochodu, która będzie wyższa, trzeba będzie odliczyć 15% podatku. Więcej o stawce podatku dochodowego od osób fizycznych można przeczytać w tekście "jakie podatki płaci inwestor".
Gdzie można kupić i sprzedać udziały?
Możesz kupić jednostki bezpośrednio od firmy zarządzającej, od organizacji-agenta (najczęściej jest to bank) lub za pośrednictwem brokera na giełdzie. Podobnie można sprzedawać jednostki.

Co ryzykuję?

Jak mówią, kto nie ryzykuje, nie otrzymuje dochodu z Pai.

Główne zagrożenia:

  •  Inwestycje nie są ubezpieczone
W przeciwieństwie do depozytów bankowych, inwestycje w fundusze inwestycyjne nie są ubezpieczone przez rząd, nawet jeśli jednostki zostały zakupione za pośrednictwem banku.

  •  Dochód nie jest gwarantowany
Inwestowanie na rynku finansowym zawsze wiąże się z ryzykiem. Zdarzyło się na przykład, że cała Giełda "opadła", a akcje nawet najbardziej udanych firm straciły na wartości. Jeśli fundusze PIF zostały zainwestowane w akcje, jednostki również były tańsze, a nie rosły. Im wyższy możliwy zwrot z danego instrumentu finansowego, tym większe ryzyko.

Postanowiłem zainwestować pieniądze w PIF. Jak to zrobić?

1. Zdecyduj, który fundusz jest dla Ciebie odpowiedni

  • Na jaki okres jesteś gotów zainwestować pieniądze w PIT?
Jeśli możesz potrzebować pieniędzy w dowolnym momencie, lepiej wybrać fundusz otwarty, którego jednostki można sprzedać, kiedy tylko chcesz. I odwrotnie, jeśli nie potrzebujesz zainwestowanych środków przez pięć lat lub dłużej, odpowiedni jest fundusz zamknięty.

  • Na jakie ryzyko jesteś przygotowany?
Jaka jest wielkość tymczasowych strat, w których nie odczuwasz niepokoju i chęci natychmiastowej sprzedaży jednostek? W zależności od stopnia ryzyka możesz wybrać odpowiednie aktywa.

2. Porównaj różne fundusze inwestycyjne:

  • rentowność w różnych odstępach czasu-lepiej nie przez jeden rok, ale przynajmniej przez 3-5 lat;
  • według aktywów, w które inwestują;
  • dopłat i rabatów, które pobierają przy zakupie i sprzedaży jednostek;
  • w zakresie pozyskanych środków i wartości aktywów netto.
  • Sprawdź, czy wybrany PIF jest wliczony w cenę
Szczegółowe informacje na temat funduszy inwestycyjnych znajdują się na stronie internetowej Krajowego Stowarzyszenia uczestników rynku akcji (NAUFOR). Tam możesz zobaczyć, który Kodeks karny zarządza danym funduszem, a także porównać rentowność Funduszy Inwestycyjnych w okresie od tygodnia do pięciu lat. Ponadto na stronie znajduje się filtr, który pozwala porównać fundusze określonego typu – na przykład tylko otwarte lub tylko interwałowe.

3. Dowiedz się wszystkiego o firmie zarządzającej wybranym PIF


  • Sprawdź jej licencję na zarządzanie funduszami PIF na stronie internetowej Banku . Można tam również przeczytać przepisy regulujące działalność spółek zarządzających.- Sprawdź, w jakie instrumenty KK inwestuje środki wybranego PIF. Deklaracja inwestycyjna powinna opisywać możliwe aktywa, ograniczenia ich wyboru i ryzyko.
  • Sprawdź wysokość wynagrodzenia KK i innych wydatków, które są pokrywane z majątku Fundacji.
Wyższe wynagrodzenie będzie uzasadnione tylko wtedy, gdy wartość jednostek zarządzanych przez ten kodeks karny rośnie szybciej niż w innych podobnych funduszach.

Co zrobić, jeśli firma zarządzająca narusza moje prawa?

Jeśli uważasz, że Twoje prawa jako inwestora naruszają, złóż skargę do banku . Regulator ten nadzoruje funkcjonowanie wszystkich instytucji finansowych, w tym funduszy inwestycyjnych i spółek zarządzających.