Co to są akcje i jak na nich zarobić?

Rozumiemy szczegółowo, czym są akcje, jakie prawa dają i dzięki czemu ich właściciele osiągają zysk.

Co to jest promocja?


Akcje to papiery wartościowe emitowane przez spółkę akcyjną, innymi słowy spółkę emitującą. Wszyscy inwestorzy, którzy kupili akcje, zostali współwłaścicielami firmy. Akcja po prostu potwierdza, że jej właściciel ma udział w firmie, nawet jeśli jest bardzo mały.

Co dają akcje właścicielowi?

Z pewnością słyszałeś wyrażenie "pakiet kontrolny" - zwykle w filmach czarny charakter podstępnie przejmuje firmę, zdobywając 50% i kolejną akcję. Chociaż ten czarny charakter nie jest stuprocentowym właścicielem, nadal przejmuje kontrolę nad firmą, ponieważ jest jej właścicielem.

Ale nawet jeśli nie kupiłeś pakietu kontrolnego, ale tylko niewielki kawałek firmy, stajesz się udziałowcem, a także otrzymujesz prawa, z których główne to:
  •  prawo do głosowania na zgromadzeniu akcjonariuszy, a tym samym do udziału w zarządzaniu spółką (jeśli akcje są głosowane);
  •  prawo do otrzymania dywidendy-część zysków spółki (jeśli są wypłacane);
  •  prawo do nabycia części majątku spółki w przypadku jej likwidacji.
Dlaczego prawo do głosowania jest ważne? Ponieważ wszystkie najważniejsze decyzje podejmuje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. W tym decyzje o likwidacji i reorganizacji spółki. To zgromadzenie decyduje, jak najlepiej zarządzać zyskami na koniec roku: przeznaczyć wszystkie pieniądze na rozwój firmy lub ich część na wypłatę dywidendy.

Jakie są rodzaje akcji?

Akcje spółek są zwykłe i uprzywilejowane. Różnice wynikają z dwóch głównych praw — głosowania i otrzymywania dywidend.

  •  Zwyczajny. Najpopularniejszy rodzaj akcji. Zawsze dają prawo głosu na zgromadzeniu akcjonariuszy, ale nie gwarantują dywidendy.
  •  Uprzywilejowany. Mają z góry określoną kwotę dywidendy — na przykład procent zysków firmy. Ich właściciele mogą wziąć udział w głosowaniu tylko wtedy, gdy nie otrzymali dywidendy na koniec ubiegłego roku.

Czasami zdarzają się akcje uprzywilejowane specjalnych typów:
  •  Uprzywilejowani nie głosujący. Mają stałą dywidendę i prawo do wypłaty w pierwszej kolejności, ale nie pozwalają na głosowanie.
  •  Uprzywilejowane ze specjalnymi prawami. Warunki wypłaty dywidendy i możliwość udziału w głosowaniu są określone w statucie spółki. Na przykład właściciele takich akcji mogą mieć możliwość głosowania, pierwszeństwa przy wypłacie dywidendy i prawa do zakupu nowych emisji akcji jako pierwsi. Statut może również określać wszelkie inne prawa, które firma chce przyznać ich właścicielom.
Od rodzaju akcji zależy, czy ich właściciele otrzymają dywidendę i w jakiej wysokości. Jeżeli Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecyduje się przeznaczyć część zysków spółki na wypłatę dywidendy, zostanie ona w pierwszej kolejności rozdzielona między posiadaczy uprzywilejowanych akcji bez głosu. Dla nich przewidziana jest stała dywidenda-określona kwota lub procent wartości nominalnej Papierów Wartościowych. Posiadacze akcji uprzywilejowanych nie głosujących uczestniczą w głosowaniu tylko w przypadkach, gdy istnieje kwestia likwidacji spółki akcyjnej.

Drugi w kolejce do wypłaty dywidendy to posiadacze standardowych akcji uprzywilejowanych. Dywidenda z tych akcji może być równa określonej kwocie lub procentowi wartości nominalnej akcji. Ale najczęściej definiuje się go jako procent zysku netto Spółki na koniec roku podzielonego przez liczbę akcji uprzywilejowanych. Procedura obliczania dywidendy jest zwykle zapisana w karcie. Posiadacze takich akcji nie mogą głosować w przypadku wypłaty dywidendy. Ale jeśli dywidendy nie zostały naliczone, to na następnym spotkaniu mają prawo głosu we wszystkich sprawach.

Jedna spółka akcyjna może mieć kilka rodzajów akcji uprzywilejowanych, w tym akcje ze specjalnymi prawami. Statut spółki powinien jasno określać kolejność wypłat dywidend dla ich właścicieli. Dlatego przed zakupem akcji uprzywilejowanych dokładnie przestudiuj statut spółki akcyjnej.

Posiadacze akcji zwykłych mogą liczyć na dywidendę tylko wtedy, gdy spółka w pełni wywiąże się ze zobowiązań wobec wszystkich uprzywilejowanych akcjonariuszy.

Po wypłacie dywidendy wypłaty przechodzą jednocześnie do wszystkich kategorii akcjonariuszy spółki.

Jak wyglądają akcje?

Ściśle mówiąc, nie ma mowy. Ze względu na stereotypy filmowe i literackie samo słowo "akcja" jest zwykle kojarzone z pięknym herbem. Ale dzisiaj akcje nie są luksusowymi papierkami, w ogóle ich nie drukują, są, mówiąc językiem urzędowym, nieudokumentowane, to znaczy istnieją tylko w formie elektronicznej.

Ewidencja Papierów Wartościowych prowadzona jest przez specjalne organizacje-depozytariuszy i rejestratorów. Ale zanim zaczniesz z nimi pracować, upewnij się, że mają licencję bankową.

Jak odbywa się księgowanie Papierów Wartościowych?

  •  Jeśli Twoje papiery wartościowe są brane pod uwagę przez depozytariusza, to własność ich potwierdza wyciąg z konta Depot. To jest twoje konto osobiste, które wskazuje, jakie papiery posiadasz.
  •  Jeśli rejestr jest prowadzony przez rejestratora, to w celu potwierdzenia własności należy poprosić rejestratora o wyciąg z konta osobistego. Ten wyciąg określa, ile masz akcji określonej firmy.
  •  Jeśli powiernik rozporządza twoimi aktywami, akcje są przechowywane na jego koncie Depot lub koncie osobistym u rejestratora. Nie możesz zażądać wyciągu bezpośrednio od depozytariusza lub rejestratora, ale w dowolnym momencie możesz zażądać raportu z transakcji od powiernika.

Dlaczego warto kupować akcje?

Można kupić pakiet akcji, aby uczestniczyć w zarządzaniu firmą. Ale najczęściej są kupowane, aby uzyskać dochód.

  •  Dzięki dywidendom. Jeśli pod koniec roku spółka osiągnęła zysk, a Walne Zgromadzenie zdecydowało się rozdzielić go wśród akcjonariuszy, otrzymasz dywidendę z każdej posiadanej akcji.

Ale nie ma gwarancji, że otrzymasz pieniądze. Jeśli firma zadziałała "na minusie" lub zgromadzenie zdecydowało się nie rozdawać zysków akcjonariuszom, nie otrzymasz dywidendy. Jest to ryzyko, które zawsze towarzyszy inwestycji.

  •  Ze względu na wzrost wartości akcji. Kupujesz akcje i spodziewasz się, że ich cena wzrośnie w przyszłości. Kiedy je sprzedasz, otrzymasz dochód-różnicę między ceną, za którą kupiłeś akcje, a ceną, za którą sprzedałeś. Nie zapominaj, że musisz jeszcze zapłacić za usługi depozytariuszowi lub rejestratorowi, prowizję brokerowi i podatek od zysków ze sprzedaży. Co więcej, możesz nie tylko nie uzyskać dochodu, ale wręcz przeciwnie, nawet stracić pieniądze. Na przykład, jeśli akcje spadną. Jak wiecie, na rynku papierów wartościowych nie ma gwarancji i nie może być, ale zawsze istnieje ryzyko.

Jakie podatki płacą właściciele akcji?

Jeśli uzyskałeś dochód (z dywidend lub z różnicy cen przy sprzedaży akcji), będziesz musiał zapłacić podatek.

Na dywidendę zawsze trzeba płacić podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dochód ze sprzedaży akcji nie podlega opodatkowaniu na trzech warunkach:
  •  kupiłeś akcje na giełdzie
  •  trzymali je przez co najmniej trzy lata
  •  i zarobione Dzięki różnicy w cenie mniejszej niż pewna kwota w ciągu roku.

Gdzie można kupić akcje?

Istnieją dwa sposoby-na giełdzie lub poza giełdą. Handel na giełdzie jest bardziej przejrzysty-notowania (ceny) akcji i innych papierów wartościowych można łatwo śledzić. Kupując lub sprzedając akcje bezpośrednio, poza giełdą, istnieje ryzyko, że ceny będą zawyżone lub zaniżone w porównaniu z rynkowymi.

Ponadto Giełda dokładnie ocenia spółki emitujące. Akcje rażących oszustów są tam mało prawdopodobne. Pozostałe papiery wartościowe w wyniku kontroli otrzymują ważny atrybut-poziom aukcji.

Dziś są trzy. Pierwszy poziom (lub pierwsza notowana lista) to najbardziej płynne akcje najbardziej wiarygodnych firm na rynku.

Aby dostać się na drugą listę cytatów, wymagania nie są już tak wysokie. Ale wszystkie firmy, których akcje twierdzą, że znajdują się na pierwszej lub drugiej liście, muszą regularnie zgłaszać się do giełdy na temat wyników, a także publikować raporty i wszystkie ważne informacje o sobie w Internecie.

Trzeci poziom nie jest cytowaną częścią listy o najniższych wymaganiach. Jeśli zamierzasz kupić papiery wartościowe spółki trzeciego poziomu lub firmy, która w ogóle nie znajduje się na liście (liście Papierów Wartościowych) giełdy, musisz samodzielnie ocenić jej wiarygodność. Nie jest to łatwe nawet dla doświadczonego inwestora.

Aby przeprowadzać transakcje na giełdzie, potrzebujesz profesjonalnego pośrednika-brokera lub powiernika. Muszą mieć licencję bankową, aby działać na giełdzie.

Jakie akcje są dostępne dla początkujących inwestorów?

Zgodnie z prawem nowicjusze na giełdzie mogą swobodnie handlować akcjami spółek państwowych i zagranicznych z pierwszej i drugiej listy notowań.

Ponadto początkujący inwestorzy mogą inwestować w najlepsze firmy w innych krajach, nawet jeśli nie są notowani na krajowej giełdzie. W tym celu Bank sporządził listę największych krajowych indeksów giełdowych. Gdy akcje zostaną uwzględnione w obliczeniach jednego z tych indeksów, można je kupić bez ograniczeń.

W przypadku transakcji na akcjach, które nie znajdują się na notowaniach ani na światowych indeksach giełdowych, musisz przejść specjalne testy. Niektóre akcje są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego inwestora-bez statusu quala nie będziesz w stanie przeprowadzać transakcji na takich papierach nawet po przetestowaniu.

Z powodu sankcji ponad 5 mln inwestorów stanęło w obliczu blokady swoich zagranicznych akcji. Dlatego wielu brokerów wprowadziło ograniczenia dla niewykwalifikowanych inwestorów-aby zmniejszyć ryzyko nowych blokad, osoby niebędące brokerami mogą tylko sprzedawać, ale nie kupować zagranicznych akcji.

Jeden broker musi pomyślnie zdać test raz-przed dokonaniem pierwszej transakcji ze szczególnie ryzykownymi akcjami. Ale jeśli chcesz przejść do innego pośrednika, weryfikacja będzie musiała zostać ponownie przeprowadzona.

Testowanie sprawdzi poziom twojej wiedzy na temat narzędzia. Na przykład musisz odpowiedzieć, jak szybko możesz sprzedać akcje nieuwzględnione w notowaniach. Będziesz także musiał obliczyć dochód ze sprzedaży akcji zagranicznych, z którego będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Aby pomyślnie zdać egzamin, musisz poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Aby przygotować się do testu, możesz wcześniej przejść szkolenie.

Jakie ryzyko można napotkać przy zakupie akcji?

Inwestowanie to zawsze ryzyko. I jest proporcjonalny do prawdopodobnego zwrotu z papierów wartościowych: im więcej możesz zarobić, tym większe ryzyko. Główne zagrożenia, które czyhają na inwestorów, to trzy.

  •  Ryzyko rynkowe-oznacza to, że papiery wartościowe mogą rosnąć lub spadać. Jest definiowany tylko przez RYNKOWE prawo podaży i popytu. Na przykład, jeśli firma odkryła nowe pole naftowe, gazowe, złote lub pallad, prawdopodobnie jej akcje wzrosną. A jeśli, powiedzmy, firma finansowa zawiesiła licencję, jej papiery wartościowe gwałtownie spadną.
  •  Ryzyko płynności-oznacza to, że papiery, które kupisz, mogą być później trudne do sprzedania. Albo w ogóle nikt nie będzie chciał ich kupić, albo się zgodzi, ale tylko z dużym rabatem — po bardzo zaniżonej cenie. Oznacza to, że "niebieskie żetony" — papiery największych i najbardziej niezawodnych firm-możesz, jeśli chcesz, sprzedać w ciągu kilku minut. A za akcjami nieznanej nikomu krmpanii raczej nie ustawi się kolejka chętnych.
  •  Ryzyko kredytowe to ryzyko, że firma emitująca zbankrutuje. Wtedy Twoje papiery wartościowe gwałtownie tracą na wartości. Ale będziesz mógł liczyć na swój udział w majątku firmy po zakończeniu postępowania upadłościowego.
Jeśli okoliczności się nie powiodą, a ryzyko to przełoży się na trudną rzeczywistość, możesz stracić pieniądze. Dlatego inwestowanie w papiery wartościowe jest odpowiednie tylko dla tych, którzy już przygotowali finansową poduszkę powietrzną i są w pełni świadomi wszystkich zagrożeń.

Na koniec podsumowujemy zalecenia dla początkujących inwestorów:
  •  Nie inwestuj ostatnich pieniędzy na rynku papierów wartościowych. Najpierw przygotuj sobie niezawodny tył: od 3 do 6 miesięcznych dochodów wpłacaj do wiarygodnego banku.
  •  Pamiętaj o bezpośrednim związku ryzyka i zwrotu. Jeśli niektóre akcje gwałtownie wzrosną (lub uważasz, że powinny wzrosnąć), oznacza to, że mogą równie gwałtownie spaść (lub po prostu nie wzrosnąć).
  •  Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w Akcje, wybierz kilka firm, najlepiej z różnych branż.
  •  Trzymaj rękę na pulsie wydarzeń. Jeśli zostałeś współwłaścicielem jakiejś firmy, śledź, co się z nią dzieje i cenę jej papieru.
  •  Jeśli sam monitorujesz sytuację na giełdzie, wydaje ci się to zbyt trudne lub kłopotliwe, możesz skorzystać z innych opcji. Na przykład zawarcie umowy z powiernikiem lub zakup Pai Pifa, który inwestuje w papiery wartościowe.